Concealed Carry for Non Resident in non adjacent State.


Steve40th

New member
I was an Oregon resident till last year when I retired. I now live in South Carolina. My parents and sister still live there. I would like to know what your thoughts are on attempting to get a non resident Concealed Carry permit are. My father has been in the same town of Junction city since the late 80's, and everyone knows everyone. But being I dont live adjacently, and Oregon doesnt recognize anyone elses, I was going to attempt to get one and see if the Sheriff will approve.
Whenever I visit I would like to be able to carry, as I have been for some time.
Also, what is the turn around time in Oregon...
 

Sorry, Oregon will only issue permits to people who are residents of states that border Oregon. Those states are Washington, California, Idaho and Nevada. You are still free to open carry, except in Multnomah County and on Tribal lands.

See if any of your family will get an Oregon CHL and carry a back up gun to hand you.
 
I live in Pennsylvania so the laws of states do vary . Call the issuing agency you got you Carry Permit from and they will [can] send you a copy of the states that recognize there permit . I have seen a booklet advertized in gun magazines that do have the laws of repository of states .
GOOD LUCK and GOD bless
 
This state’s permit

is honored by these states


Alabama

AK*, AR, AZ, CO, FL, GA, IA, ID, IN, KY, LA, MI, MO, MS, NC, NH, ND, OK, SD, TN, TX, UT, VT*, WY


Alaska*

AL, AR, AZ, CO, DE, FL, GA, IA, ID, IN, KS, KY, LA, MI, MN, MO, MS, MT, NC, ND, NE, NH, NV, OH, OK, PA, SC, SD, TN, TX, UT,


Arizona

AK*, AL, AR, CO, DE, FL, GA, IA, ID, IN, KS, KY, LA, MI, MO, MS, MT, NC, ND, NE, NH, NM, NV, (OH-Resident only), OK, PA, SC, SD, TN, TX, UT, VA, VT*,WI, WV, WY


Arkansas
AK*, AL, AZ, CO, DE, FL, GA, IA, ID, IN, KS, KY, LA, ME, MI, MN, MO, MS, MT, NC, ND, NE, NH, NM, NV, OH, OK, PA, SC, SD,TN, TX, UT, VA, WA, VT*, WI, WV, WY

California

AK*, AZ, IA, ID, IN, KY, MI, MO, MS, MT, NC, NE, OK, SD, TN, TX, UT, VT*, WI,


Colorado**

AK*, AL, AR, AZ, DE, FL, GA, IA, ID, IN, KS, KY, LA, MI, MO, MS, MT, NH, NC, ND, NE, NM, OK, PA, SD, TN, TX, UT, VT*, WI, WV, WY


Connecticut

AK*, AZ, IA, ID, IN, KY, MI, MO, MT, NE, OK, SD, TN, TX, UT, VT*


Delaware

AK*, AR, AZ, CO, FL, IA, ID, IN, KY, ME, MI, MO, MS, NC, ND, NM, OH, OK, SD, TN, TX, UT, VA, VT*, WV,


DC
Does not Issue permits and does not honor any states permits.

Florida**

AK*, AL, AR, AZ, CO, DE, GA, IA, ID, IN, KS, KY, LA, MI, MO, MS, MT, NC, NH, ND, NE, NM, OH, OK, PA, SC, SD, TN, TX, UT, VA,VT*, WA, WV, WY


Georgia
AK*, AL, AR, AZ, CO, FL, IA, ID, IN, KS, KY, LA, MI, MO, MS, MT, NC, ND, NH, OK, PA, SD, TN, TX, UT, VT*, WI, WV, WY

Hawaii
AK*, AZ, IA, ID, IN, KS, KY, MI, MO, MS, NC, NE, OK, SD, TN, TX, UT, VT*, WI,

Idaho

AK*, AL, AR, AZ, CO, FL, GA, IA, IN, KY, LA, MI, MO, MS, MT, NC, ND, NE, NH, (NM-EO)(NV-EO)OH, OK, PA, SD, (SC-EO) TN, TX, UT, (VA-EO) VT*, WI, WY,


Illinois

AK*, AL, AR, AZ, IA, ID, IN, KS, KY, MI, MO, MS, NC, OK, SD, TN, UT, VT*


Indiana

AK*, AL, AR, AZ, CO, FL, GA, IA, ID, KY, LA, MI, MO, MS, MT, NC, ND, NH, OK, PA, SD, TN, TX, UT, VT*, WI, WY,


Iowa

AK*, AL, AR, AZ, CO, FL, GA, ID, IN, KY, LA, MI, MO, MS, MT, NC, ND, NE, NH, OK, PA, SD, TN, TX, UT, VT*, WI, WY


Kansas**

AK*, AR, AZ, CO, FL, IA, ID, IN, KY, LA, MI, MN, MO, MS, MT, NC, ND, NE, NM, NV, OH, OK, SC, SD, TN, TX, UT, VT*, WI, WV,


Kentucky

AK*, AL, AR, AZ, CO, DE, FL, GA, IA, ID, IN, KS, LA, MI, MN, MO, MS, MT, NC, NH, ND, NE, NV, OH, OK, PA, SC, SD, TN, TX, UT, VA,VT*, WI, WV, WY,


Louisiana

AK*, AL, AR, AZ, CO, FL, GA, IA, ID, IN, KS, KY, ME, MI, MN, MO, MS, MT, NC, ND, NE, NH, NM, NV, OH, OK, PA, SC, SD, TN, TX, UT, VA, VT*, WA,WI, WV, WY,


Maine

AK*, AR, AZ, DE, IA, ID, IN, KY, LA, MI, MO, MS, ND, NC, NE, OK, PA, SD, TN, UT, VT*, WY,


Maryland

AK*, AZ, IA, ID, IN, KY, MI, MO, MS, MT, NC, OK, SD, TN, TX, UT, VT*, WI,


Massachusetts

AK*, AZ, IA, ID, IN, KY, MI, MO, MS, MT, NC, OK, SD, TN, TX, UT, VT*,


Michigan**

AK*, AL, AR, AZ, CO, DE, FL, GA, IA, ID, IN, KS, KY, LA, ME, MN, MO, MS, MT, NC, NH, ND, NE, NM, NV, OK, OH, PA, SC, SD, TN, TX, UT, VA,


Minnesota

AK*, AR, AZ, IA, ID, IN, KS, KY, LA, MI, MO, MS, MT, NE, NC, OK, SD, TN, UT, VA, VT*, WI, WY


Mississippi

AK*, AL, AR, AZ, CO, FL, GA, IA, ID, IN, KY, LA, MI, MO, MT, NC, NH, NM, OK, PA, SD, TN, TX, UT, VA, VT*, WA, WV, WY,


Missouri
AK*, AL, AR, AZ, CO, DE, FL, GA, IA, ID, IN, KS, KY, LA, MI, MN, MS, MT, NC, ND, NE, NH, NM, OH, OK, PA, SC, SD, TN, TX, UT, VT*, WA, WV, WY

Montana

AK*, AR, AZ, CO, FL, GA, IA, ID, IN, KY, LA, MI, MO, MS, NC, ND, NE, OK, PA, SD, TN, TX, UT, VA, VT*, WI, WY,


Nebraska

AK*, AR, AZ, CO, FL, IA, ID, IN, KS, KY, LA, MI, MO, MS, MT, NC, ND, NM, NV, OH, OK, SD, TN, TX, UT, VA, VT*, WI, WY,


Nevada

AK*, AR, AZ, IA, ID, IN, KS, KY, LA, MI, MN, MO, MT, NC, NE, OK, SD, TN, TX, UT, VT*


New Hampshire**

AK*, AL, AR, AZ, CO, FL, GA, IA, ID, IN, KY, LA, MI, MO, MS, NC, ND, OK, PA, SD, TN, UT, VT*, WV, WY


New Jersey

AK*, AZ, IA, ID, IN, KS, KY, MI, MO, MS, MT, NC, NE, OK, SD, TN, TX, UT, VT*,


New Mexico
AK*, AL, AR, AZ, CO, FL, IA, ID, IN, KS, KY, LA, MI, MN, MO, MS, MT, NC, ND, NE, NV, OH, OK, SC, SD, TN, TX, UT, VA, VT*, WI, WV, WY

New York

AK*, AZ, IA, ID, IN, KY, MI, MO, MS, MT, NC, OK, SD, TN, TX, UT, VT*, WI,


North Carolina

AK*, AL, AZ, AR, CO, DE, FL, GA, IA, ID, IN, KS, KY, LA, MI, MO, MS, MT, ND, NE, NH, NM, NV, OH, OK, PA, SC, SD, TN, TX, UT, VA,VT*, WA, WI, WV, WY


North Dakota

AK*, AL, AR, AZ, CO, DE, FL, GA, IA, ID, IN, KS, KY, LA, ME, MI, MO, MS, MT, NC, NE, NH, NM, OH, OK, PA, SD, TN, TX, UT, VA, VT*, WA, WI, WV, WY,


Ohio

AK*, AR, AZ, DE, FL, IA, ID, IN, KS, KY, LA, MI, MN, MO, MS, MT, NC, ND, NE, NM, NV, OK, SC, SD, TN, UT, VA, VT*, WA, WV, WY,


Oklahoma

AK*, AL, AR, AZ, CO, DE, FL, GA, IA, ID, IN, KS, KY, LA, MI, MN, MO, MT, MS, NC, ND, NE, NH, NM, OH, PA, SC, SD, TN, TX, UT,VA, VT*, WA, WV, WY


Oregon

AK*, AZ, IA, ID, IN, KY, MI, MO, MS, MT, NE, NC, OK, SD, TN, UT, VT*,


Pennsylvania
AK, AL, AR, AZ, CO, FL, GA, IA, ID, IN, KS, KY, LA, ME, MI, MO, MS, MT, NC, ND, NH, OK, SD, TN, TX, UT, VA, VT, WI, WV, WY

Puerto Rico

AK, AZ, IA, ID, IN, KY, MI, MO, MS, NC, OK, SD, TN, UT, VT, WI,


Rhode Island

AK*, AZ, IA, ID, IN, KY, MI, MO, MS, NC, NE, NV, OK, SD, TN, TX***, UT, VT*,


South Carolina**
AK, AL, AR, AZ, FL, IA, ID, IN, KS, KY, LA, MI, MO, MS, MT, NC, ND, NE, NM, NV, OH, OK, SD, TN, TX, UT, VA, VT, WV, WY

South Dakota

AK*, AL, AR, AZ, CO, FL, GA, IA, ID, IN, KY, LA, ME, MI, MO, MS, MT, NC, ND, OK, PA, TN, TX, UT, VA, VT*, WV, WY,


Tennessee

AK*, AL, AR, AZ, CO, DE, FL, GA, IA, ID, IN, KS, KY, LA, MI, MN, MO, MS, MT, NC, NE, ND, NH, NM, NV, OH, OK, PA, SC, SD, TX, UT, VA, VT,WA,WV,WY


Texas

AK*, AL, AR, AZ, CO, DE, FL, GA, IA, ID, IN, KS, KY, LA, MI, MN, MO, MS, MT, NC, ND, NE, NM, OK, PA, SC, SD, TN, UT, VA, VT*, WI, WV, WY


Utah

AK*, AL, AR, AZ, CO, DE, FL, GA, IA, ID, IN, KY, LA, MI, MN, MO, MS, MT, NC, ND, NE, NH, OH, OK, PA, SD, TN, TX, VA,VT*, WA, WV, WY


Vermont*

Does not Issue CCW’s


US Virgin Islands

AK, AZ, IA, ID, IN, KY, MI, MO, MS, NC, OK, SD, TN, UT, VT, WI,


Virginia
AK, AL, AR, AZ, FL, IA, ID, IN, KS, KY, LA, MI, MS, MT, NC, ND, NE, NM, OH, OK,PA, SC, SD, TN, TX, UT, VT,WI,WV,WY,(DE Until 12/7/13)

Washington

AK*, AR, AZ, FL, IA, ID, IN, KY, LA, MI, MS, MT, MO, NC, ND, OH, OK, SD, TN, TX, UT, VA, VT*, WI,


West Virginia**
AK*, AL, AR, AZ, CO, DE, FL, GA, IA, ID, IN, KS, KY, LA, MI, MO, MS, MT, NC, ND, NE, NH, NM, NV, OH, OK, PA, SC, SD, TN, TX, UT, VA, VT*, (WI-After6/8/12 only) WY,

Wisconsin
AK*, AR, AZ, CO, GA, IA, ID, IN, KY, LA, MI, MO, MS, MT, NC, ND, OK, PA, SD, TN, UT, VT*,

Wyoming

AK*, AL, AR, AZ, CO, FL, GA, IA, ID, IN, KY, LA, ME, MI, MN, MO, MS, MT, NC, ND, NE, NH, OH, OK, PA, SC, SD, TN, TX, UT, VA, VT*, WI, WV

*Vermont (VT) , Alaska (AK) Arizona (AZ). Anyone who can legally own a firearm can carry it concealed. No Permit/license is required.**Colorado (CO), Michigan (MI), South Carolina (SC), New Hampshire (NH), Florida (FL), Kansas (KS) and West Virginia (WV) only honor permits from residents of the issuing states. States in red issue Non-Resident Permits. Indiana (IN), Iowa (IA), Kentucky (KY), Maryland (MD), New Jersey (NJ), Oregon (OR) and Tennessee (TN) have very restrictive Non-Resident issue policies. ***TX only honors permits from DE issued by AG. *NM,NV,SC,VA (ID,EO-Enhanced Only)


Reverse CCW Reciprocity Lookup


This state honors

permits from these states


Alabama
As of 8/1/13 Honors any valid License/Permit issued by any other State

Alaska*

Anyone who can legally own a firearm can carry it with just Photo ID.


Arizona

Anyone 21 years of age who can legally own a firearm can carry it concealed in AZ with no permit/license


Arkansas
Honors any License/Permit issued by any other State

California

Does not honor any other state permits.


Colorado**
AK*, AL, AR, AZ, DE, FL, GA, ID, IA, IN, KS, KY, LA, MI, MO, MS, MT, NE, ND, NH, NC, NM, OK, PA, SD, TN, TX, UT, WI, WV, WY

Connecticut

Does not honor any other state permits.


Delaware
AK, AR, AZ, CO, FL, KY, ME, MI, MO, NC, ND, OH, OK, TN, TX, UT,WV,

DC

Does not honor any other state permits.


Florida**

AL. AK, AR, AZ, CO, DE, GA, IA,ID, IN, KS, KY, LA, MI, MS, MO, MT, NE, NH, NC, ND, NM, OH, OK, PA, SC, SD, TN, TX, UT, VA,WA, WV, WY,


Guam

Does not honor any other state permits.


Georgia
AK, AR, AZ, AL, CO, FL, IA, ID, IN, KS, KY, LA, MI, MO, MS, MT, NH, NC, ND, OK, PA, SD, TN, TX, UT, WI, WV, WY

Hawaii

Does not honor any other state permits.


Idaho

Honors any License/Permit issued by any other State or political subdivision and District of Columbia


Illinois

Does not honor any other state permits.


Indiana

Honors any License/Permit issued by any other State or political subdivision and District of Columbia


Iowa

Honors any License/Permit issued by any other State or political subdivision and District of Columbia


Kansas**
Honors any License/Permit issued by any other State

Kentucky

Honors any License/Permit issued by any other State


Louisiana

AL, AK, AR, AZ, CO, FL, GA, IA, ID, IN, KS, KY, ME, MI, MN, MO, MS, MT, NE, NH, NC, ND, NV, OH, OK, PA, SC, SD, TN, TX, UT, VA,WA, WI, WV, WY,


Maine**

AR, DE, LA, ME, ND, PA, SD, WY,


Maryland

Does not honor any other state permits.


Massachusetts

Does not honor any other state permits.


Michigan**

Honors any License/Permit issued by any other State


Minnesota

AK, AR, KS, KY, LA, MI, MO, NM, NV, OH, OK, TN, TX, UT, WY,


Mississippi

Honors any License/Permit issued by any other State


Missouri

Honors any License/Permit issued by any other State or political subdivision and District of Columbia


Montana

AK, AZ, AR, CA, CO, CT, FL GA, ID, IN, IA, KS, KY, LA, MD, MA, MI, MN, MO, MS, NE, NV, NJ, NM, NY, NC, ND, OH, OK, OR, PA,SC, SD, TN, TX, UT, VA, WA, WI, WV, WY,


Nebraska

AK, AZ, AR, CA, CO, CT, DC, FL, IA, ID, HI, KS, KY, LA, ME, MI, MN, MO, MT, NV, NJ, NM, NC, ND, OH, OK, OR, RI, SC, TN, TX, UT, VA,WV, WY


Nevada
AK, AR, (ID Enhanced Only) KS, KY, LA, MI, ND, NE, NM, NC, OH, SC, TN, WV

New Hampshire**

AL. AK, AR, AZ, CO, FL, GA, IA, ID, IN, KY, LA, MI, MO, MS, NC, ND, OK, PA, TN, UT, WV, WY


New Jersey

Does not honor any other state permits.


New Mexico
AK, AZ, AR, CO, DE, FL, (ID Enhanced Only) KS, LA, MI, MS, MO, NE, NC, ND, NV, OH, OK, SC, TN, TX, VA, WV, WY

New York

Does not honor any other state permits.


New York City

Does not honor any other state permits.


North Carolina

Honors any License/Permit issued by any other State


North Dakota

AL, AK, AR, AZ, CO, DE, FL, GA, IA, ID, IN, KS, KY, LA, MI, MO, MT, NC, NE, NH, ME, NM, OH, OK, PA,SC, SD, TN, TX, UT, VA, WA, WI, WV, WY


Ohio

AK, AR****, AZ, DE, FL, ID, KS, KY, LA, MI, MO, NC, ND, NE, NM, OK, SC, TN, UT, VA, WA, WV, WY,


Oklahoma

Honors any License/Permit issued by any other State


Oregon

Does not honor any other state permits.


Pennsylvania
AK, AR, AZ**, CO, FL**, GA, IA, IN, KS, KY, LA, ME**,MI, NH, MO, MS**,MT, NC, ND, OK, SD, TN, TX, UT,VA**WI, WV, WY

Puerto Rico

Does not honor any other state permits.


Rhode Island

Does not honor any other state permits.


South Carolina**
AK, AR, AZ, FL, (ID Enhanced Only) KS, KY, LA, MI, MO NC, ND, NM, OH, OK, TX, TN, VA, WV, WY

South Dakota

Honors any License/Permit issued by any other State and District of Columbia


Tennessee

Honors any License/Permit issued by any other State,


Texas

AK, AL, AR, AZ, CA, CO, CT, DE***, FL, GA, HI, IA, ID, IN, KS, KY, LA, MD, MA, MI, MO, MS, MT, NC, ND, NE, NJ, NM, NY,NV, OK, PA, RI***, SC, SD, TN, UT, VA, WA, WV, WY,


Utah

Honors any License/Permit issued by any other State and District of Columbia


Vermont*

No permit needed to carry concealed in Vermont.


US Virgin Islands

Does not honor any other state permits.


Virginia
AK, AR, AZ, DE, FL,(ID,Enhanced only) IN, KY, LA, MI, MN, MS, MT, NC, ND, NE, NM, OH, OK, PA, SC, SD, TN, TX, UT, WA, WI, WV, WY

Washington

AR, FL, LA, MI, MO, MS, NC, ND, OH, OK, TN, UT,


West Virginia**
AK, AR, AZ, CO, DE, FL, GA, IA, ID, KS, KY, LA, MI, MO, MS, NC, ND, NH, NM, OH, OK, PA, SC, SD, TN, TX, UT, VA, WY

Wisconsin
AK(after1/13/13)AZ, AR, CA, CO, CT, GA, HI, ID, IA, IN, KS, KY, LA, MD, MI, MN, MT, NC, ND, NE, NM, NY, PA, PR, TN, TX, UT,VI,WA,(WVafter6/8/12),WY

Wyoming

AK, AL, AR, AZ, CO, FL, GA, IA, ID, IN, KY, LA, ME, MI, MO, MN, MS, MT, NC, ND, NE, NH, OH, OK, PA, SC, SD, TN, TX, UT, VA, WV

*Vermont (VT), Alaska (AK) and Arizona (AZ) Anyone who can legally own a firearm can carry it concealed. No Permit/license is required.**Colorado (CO), Michigan (MI), South Carolina (SC), New Hampshire (NH), Florida (FL), Kansas (KS) and West Virginia (WV) only honor permits from residents of the issuing states. States in red issue Non-Resident Permits. Indiana (IN), Iowa (IA), Kentucky (KY) Maryland (MD), New Jersey (NJ), Oregon (OR) and Tennessee (TN) have a very restrictive Non-Resident issue policies. TX*** only honors AG issued permit from RI

Carrying Concealed Handguns and Reciprocity
 

New Threads

Members online

No members online now.

Forum statistics

Threads
49,542
Messages
611,258
Members
74,964
Latest member
sigsag1
Back
Top